Сувора переробка металобрухту в Індії

У Майяпері, Нью-Делі, Індія, знаходиться найбільший пункт прийому та переробки металобрухту в Азії. Тут обробляють все - від скутерів до списаних кораблів. Більше 4000 крамниць функціонує на території звалища, а щорічний оборот становить близько 850 мільйонів доларів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Є ще одне містечко -Читтагонг (Chittagong) 

Читтагонг (Chittagong) - один з найбільших в світі центрів по зламу кораблів. Тут одночасно працювало до 200 тис. людей.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Як і все, зроблене руками людини: транспортні засоби від автомобілів і вантажівок до літаків і локомотивів, кораблі мають свій термін життя, і коли цей час закінчується, їх відправляють на металобрухт. Такі великі громади, звичайно ж, містять багато металу, і вкрай рентабельно їх потрошити і метал переробляти. На частку Чіттагонга доводиться половина всього звалища, яке переробляється в Бангладеш.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Після Другої світової війни суднобудування стало переживати небувалий підйом, величезна кількість металевих кораблів будувалося по всьому світу і все більше - в країнах, що розвиваються. Однак незабаром виникло питання по утилізації відпрацьованих кораблів. Більш економічніше і вигідніше виявилося робити розбір старих кораблів на металобрухт в бідних країнах, що розвиваються, де десятки тисяч низькооплачуваних працівників демонтували старі кораблі в кілька разів дешевше, ніж в Європі.

Плюс до всього важливу роль зіграли такі чинники, як суворі вимоги охорони здоров'я та навколишнього середовища, дорогі страховки. Все це зробило злам кораблів в розвинених європейських країнах невигідним. Тут така діяльність обмежується, в основному, утилізацією військових судів.

Утилізація старих суден в розвинених країнах в даний час надзвичайно висока також через дорожнечу: вартість утилізації токсичних речовин, таких як азбест, ПХБ і містять свинець і ртуть - часто вище, ніж вартість металобрухту.

Історія розвитку центру утилізації кораблів в Читтагонзі сходить до 1960 року, коли після шторму на піщаний берег Чіттагонга було викинуто грецьке судно MD-Alpine. П'ять років по тому після кількох невдалих спроб зняти судно MD Alpine з мілини - воно було списано. Тоді місцеві жителі і почали його розбір на металобрухт.

До середини 1990-х в Читтагонзі розвинувся масштабний центр по зламу кораблів. Це було викликано також і тим, що Бангладеші при розбиранні кораблів вартість металобрухту вище, ніж в будь-якій іншій країні.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Однак умови праці на розбиранні кораблів були жахливими. Тут щотижня через порушення безпеки праці гинув один робочий. Нещадно використовувалася дитяча праця.

Зрештою, Верховний суд Бангладешу наклав мінімальні стандарти безпеки, а також заборонив всі види діяльності, які не відповідають цим умовам.

В результаті кількість робочих місць зменшилася, вартість робіт зросла і бум утилізації кораблів в Читтагонзі пішла на спад.

У бангладешському Читтагонзі утилізується близько 50% світового обсягу кораблів, списаних на металобрухт. Сюди приходять 3-5 судів щотижня. Безпосередньо самі кораблі розбирає близько 80 тисяч осіб, ще 300 тисяч працює в суміжних галузях. Щоденна зарплата робітників становить 1,5-3 долара (при цьому робочий тиждень - 6 днів по 12-14 годин), а сам Читтагонг вважається одним з найбрудніших місць у світі.

Списані кораблі сюди почали приходити в 1969 році. До нашого часу в Читтагонзі розбирається 180-250 кораблів щорічно. Берегова смуга, де суда знаходять свій останній притулок, тягнеться на 20 кілометрів.

Їх утилізація відбувається найпримітивнішим способом - за допомогою автогену і ручної праці. З 80 тисяч місцевих робітників приблизно 10 тисяч - це діти від 10 до 14 років. Саме вони є найбільш низькооплачуваними працівниками, отримуючи в середньому 1,5 долара в день. Щорічно на розбирання суден гине близько 50 осіб, ще приблизно 300-400 стають каліками.

80% цього бізнесу контролюється американськими, німецькими і скандинавськими компаніями - металобрухт потім вирушає в ці ж країни. У грошовому вираженні розбір кораблів в Читтагонзі оцінюється в 1-1,2 млрд. Доларів в рік, в Бангладеші у вигляді зарплат, податків і хабарів місцевим чиновникам від цієї суми залишається 250-300 млн. Доларів.

Читтагонг одне з найбрудніших місць у світі. При розбиранні кораблів машинні масла зливаються прямо на берег, там же залишаються свинцеві відходи - так, ГДК по свинцю тут перевищено в 320 разів, ГДК по азбесту - в 120 разів.

Халупи, в яких живуть робітники та їхні сім'ї, тягнуться на 8-10 км вглиб території. Площа цього «міста» - близько 120 квадратних кілометрів, і в ньому проживає до 1,5 млн. Чоловік.

Місто-порт Читтагонг (Chittagong) лежить в 264 км на південний схід від Дакки, приблизно в 19 км від гирла річки Карнапхулі.

Це другий за величиною населений пункт Бангладеш і найвідоміший її туристичний центр. Причиною тому вдале розташування міста між морем і гірськими районами, гарне морське узбережжя з безліччю островів і мілин, велика кількість стародавніх монастирів відразу декількох культур, а також безліч самобутніх гірських племен, що населяють райони знаменитих пагорбів Чіттагонга. Та й саме місто за свою історію (а заснований він був орієнтовно на рубежі нової ери) пережив чимало цікавих і драматичних подій, тому славиться характерним змішанням архітектурних стилів і різних культур.

Головна прикраса Чіттагонга - лежить уздовж північного берега річки старий район Садаргхат. Народжений разом з самим містом десь на рубежі тисячоліть, він здавна заселявся багатими торговцями і капітанами суден, тому з приходом португальців, які майже чотири століття тримали під контролем всю торгівлю на західному березі Малайського півострова, тут же виріс і португальська анклав Патергхатта, забудований багатими на ті часи віллами і особняками. До речі, це і один з небагатьох районів в країні, який до цих пір зберіг християнство.

Ось що пишуть про умови роботи в цьому місці:

«... Використовуючи тільки паяльні лампи, кувалди і клини вони вирізають величезні шматки обшивки. Після того, як ці фрагменти руйнуються , на зразок шматків льодовика які відкололися, їх тягнуть на берег і ріжуть на дрібні частини, що важать сотні фунтів. Їх переносять на вантажівки команди робітників, які співають ритмічні пісні, оскільки перенесення дуже важких товстих сталевих пластин вимагає ідеальної злагодженості дій. Метал буде проданий з величезною вигодою для власників, які живуть в розкішних особняках в місті.

Оброблення судна триває з 7:00 до 23.00 однією командою робітників з двома півгодинними перервами, і часом на сніданок (вечеряють вони після того, як повернуться додому в 23.00). Разом - 14 годин на день, 6-1 / 2 денний робочий тиждень (півдня в п'ятницю вільно, відповідно до вимог ісламу). Робітникам платять 1.25 $ в день »